آموزش بازی مافیا سناریو مذاکره

بازی مافیا و شهروند چیست؟

مافیا یک بازی گروهی است که نبرد بین یک اقلیت آگاه و یک اکثریت ناآگاه را شبیه‌سازی می‌کند. بازیکنان به‌طور مخفیانه تعیین نقش می‌شوند: مافیا که همدیگر را می‌شناسند یا شهروند که تنها از تعداد افراد مافیا آگاه هستند و عده معدودی از آن‌ها از برخی نقش‌ها اطلاع دارند.

در فاز شب بازی، افراد مافیا به صورت مخفیانه یک شهروند را به قتل می‌رسانند. در طول فاز روز، تمام بازیکنان بازمانده در مورد هویت‌های مافیایی بحث می‌کنند و برای حذف یک مظنون رای‌گیری می‌کنند.

به طور خلاصه، هدف نهایی بازی مافیا از بین بردن یا به عبارت بهتر، از بازی به‌در کردن «شهروندها» توسط گروه مافیا و یا برعکس آن از بین بردن مافیاهای بازی توسط شهروندها است.

زمانی که یکی از این دو گروه در اکثریت باشند، بازی مافیا به اتمام خواهد رسید. برای درک بیشتر مقوله گفته شده و به عنوان مثال، فرض کنید که یک گروه ۱۲ نفره از افراد مختلف در اتاق نشیمن شما برای تجربه بازی گرد آمده‌اند. در ابتدای امر و به عنوان اولین قدم، نقش‌ها باید به شکل مخفیانه به هر فرد اختصاص داده شوند.

بازی ادامه می‌یابد تا زمانی که همهٔ مافیاها حذف شوند (برد شهروندان) یا تعداد مافیاها و شهروندان برابر شود (برد مافیا) یا یکی از شخصیت‌های مستقل که هر کدام شرایط برد متفاوتی دارد، برنده بازی شود. در یک بازی معمولاً نقش‌ها باید به گونه‌ای چیده شود که برای هر شخصیت، شخصیت‌های مقابل و مكمل قرار گیرد.

روند بازی و طریقه مسابقه شهروند و مافیا

روش قوانین بازی مافیا سناریو مذاکره (شبکه سلامت) به صورت زیر می باشد‌:

در ابتدای بازی با قرعه کارت ها، به هر بازیکن یک نقش اختصاص پیدا می‌کند که باید آن نقش را از سایر بازیکنان مخفی نگه دارد. شهروندان فقط می‌دانند چند مافیا در بازی وجود دارد و غیر از این، هیچ نمی‌دانند. آن‌ها باید سعی کنند مافیا را پیدا کرده و با رای های خود او را بکشند. بازی مافیا در دو فاز شب و روز انجام می‌شود.

فاز روز :

در این مرحله بازی، بازیکنان وارد مباحثه، مناظره، هم فکری با هم می‌پردازند، شهروندان سعی می کنند به دنبال اعضای مافیا و تفکیک آنها از اعضای شهروند باشند و اعضای مافیا سعی می‌کنند به بهترین نحو شبیه شهروندان رفتار کنند و خود را در بین آنها پنهان نگاه دارند.

دقت کنید که این قسمت بازی مهمترین بخش بازی می‌باشد، شما باید رو صحبت‌های اطرافیانتان با دقت تمرکز کنید، سوالات خود را طرح کنید و جملات تان را برای بیان آماده کنید تا بتوانید در بازی حضور فعال داشته باشید و بتوانید نقش خود را به‌درستی ایفا کنید.

دقت کنید که اگر در گروه شهروندان هستید باید موشکافانه به دنبال کسانی باشید که بدنبال پنهان کردن حقیقت خود هستند و اگر جزو اعضای مافیا هستید باید با مهارت، خودتان را در قالب یک شهروند به نمایش بگذارید.

دقیقاً در این قسمت بازی هست که شما باید با استفاده از انواع علوم و مهارت‌ها سعی در جلو بردن بازی به نفع خود و تیمتان باشید.

فاز شب :

در فاز شب، همه باید چشم های خود را بسته نگه دارند و اصطلاحاً بخوابند. راوی (خدای بازی یا لرد) که باید بی طرف باشد، در شب اول سعی بر شناخت اعضاء مهم بازی می‌کند.

او باید بسته به نقش‌هایی که در بازی وجود دارند از آن‌ها بخواهد که خود را به او نشان دهند؛ به عنوان مثال از گروه مافیا می‌خواهد بیدار شوند. به این صورت هم مافیا‌ها همدیگر را می‌بینند و می‌شناسند و هم لرد متوجه می‌شود که چه کسانی مافیا هستند.

جالب است که در طول بازی فقط گروه مافیا است که یکدیگر را می‌شناسند و سایر اعضاء در مورد هویت هم چیزی نمی‌دانند.

راوی با جمله « گروه مافیا بیدار شود و یک نفر را به قتل برساند »، گروه مافیا را بیدار می کند و از آنها می‌خواهد با مشورت هم یک نفر را انتخاب کرده و بکشند. گروه مافیا با دستور رئیس مافیا که حق تیر دارد شلیک می کند و فقط ۱۰ ثانیه حق مشورت دارند. تیم مافیا فقط شب ها قدرت قتل شبانه کسب می کنند، باید یک نفر را انتخاب و با اشاره به راوی نشان دهند تا کشته شود.

راوی بعد از اینکه از انتخاب گروه مافیا با خبر شد، دستور می دهد که مافیا به خواب برود و در صورت وجود، نقش‌های دیگر را که در ادامه معرفی خواهیم کرد بیدار می‌کند.

و سپس بازی در فاز روز بعدی مثل حالت اول که گفت شد ادامه پیدا می‌کند.

این پروسه فاز روز و فاز شب آنقدر ادامه پیدا می‌کند که یا تمام اعضای مافیا شناسایی شوند و از بازی حذف شوند که در اینصورت شهروندان بازی را برده‌اند یا آنقدر شهروند از بازی حذف شود که تعداد شهروندان به تعداد مافیاهای باقی مانده در بازی برسد که در این صورت مافیا بازی را برنده شده‌اند.

ادامه نقش ها و روند بازی را در زیر توضیح کامل می دهیم.

پایان بازی مافیا :

بازی وقتی پایان می‌یابد که تمام مافیا‌ها کشته شوند (برد شهروندان) و یا تعداد مافیاها با شهروندان برابر شود (برد مافیا).

نقش افراد و کارت های بازی مافیا سناریو مذاکره

کارت ها به تفکیک همراه با شخصیت توضیح بازی مافیا سناریو مذاکره به شرح زیر می باشد :

فیلم شخصیت ها و کارت های بازی:

https://mafiakp.ir/wp-content/uploads/2021/10/352332ed09ac78f9465c1685ee0d061838755898-480p.mp4

نقش شخصیت های تیم مافیا

تیم مافیا در سناریو مذاکره شامل رئیس مافیا، مذاکره کننده و مافیا ساده می باشند.

نقش رئیس مافیا (گادفادر)

نقش رئیس مافیا (گادفادر):

نقش رئیس مافیا در بازی شهروند و مافیا مسئولیت هدایت تیم اش رو دارد و در نهایت رییس مافیاست که تصمیم میگیرد در شب به چه کسی شلیک کند و کدام یک از اشخاص تیم شهروندان کشته شوند. استعلام رئیس مافیا برای کارآگاه همیشه منفی است و حتی تک تیرانداز هم نمی تواند او را بکشد.

نقش مذاکره کننده تیم مافیا

نقش مذاکره کننده تیم مافیا:

نقش مذاکره کننده مافیا این است که اگر در حین بازی دو تا از یارای مافیا ساده اش از بازی خارج شده باشند می تواند یکبار به شهروند پیشنهاد بدهد تا به تیم مافیا بپیوندد. این پیشنهاد تنها در صورت قابل قبول می شود که این پیشنهاد مافیا شدن را به شهروند ساده یا زره پوش بدهد. در صورتی که مافیا پیشنهاد مذاکره بدهد دیگر در آن شب اجازه استفاده از تیرش را ندارد و نمی تواند کسی را بکشد.

نقش مافیا (ساده) تیم مافیا

نقش مافیا (ساده) تیم مافیا :

نقش مافیا ساده این است که به رئیس مافیا در شب مشورت درست داده تا بهترین هدف را بزنند و در روز جوری وانمود کنند که شهروندان مافیا هستند تا با رای اکثریت از بازی حذف شوند.

نقش شخصیت های تیم شهروند

تیم شهروندان در سناریو مذاکره شامل : پزشک ، کارآگاه ، تک تیرانداز ، خبرنگار ، زره پوش و شهروند ساده است.

نقش پزشک تیم شهروند

نقش پزشک تیم شهروند :

کارت و نقش پزشک در بازی این است که پزشک بازی بعد از شلیک مافیا در سه شب اول می تواند دو نفر را نجات دهد و در شب های بعدی فقط یک نفر را زنده نگه دارد.به این فرآیند اصطلاحاً سیو کردن می گویند. دکتر یا همان پزشک می تواند خودش را هم نجات دهد.

نقش کارآگاه تیم شهروند

نقش کارآگاه تیم شهروند :

نقش کارآگاه در بازی مافیا این است که می تواند در شب یکبار استعلام مافیایی بودن یک بازیکن را از راوی بازی بگیرد. نکته این است که استعلام برای رئیس مافیا منفی است.

نقش تک تیرانداز تیم شهروند

نقش تک تیرانداز تیم شهروند :

نقش تک تیرانداز در بازی مسابقه شهروند و مافیا این است که هر شب بیدار می شود ولی فقط دوبار می تواند از تیر اش استفاده کند. باید مطمئن باشد کسی را که هدف قرار می دهد مافیا باشد چون اگر به اشتباه شهروند را مورد هدف قرار دهد، خودش از بازی خارج می شود. با شلیک درست تک تیر انداز ، شخص مافیایی حذف می شود اما باز باید یادآور شویم که تیر او به رئیس مافیا اثر ندارد و از بازی خارج نمی شود.

نقش خبرنگار تیم شهروند

نقش خبرنگار تیم شهروند :

نقش خبرنگار در تیم شهروند این است که بعد از شب مذاکره می تواند استعلام هر فردی را از راوی بگیرد که اگر این فرد به تیم مافیا پیوسته باشد راوی آن را تایید میکند.

نقش زره پوش تیم شهروند

نقش زره پوش تیم شهروند :

نقش زره پوش بازی در مسابقه شهروند و مافیا شهروندی است که شب ها در مقابل تیر مافیا آسیب نمی بیند و در روز یکبار با بیشترین رای از بازی خارج نمی شود. در صورت وقوع این اتفاق، زره اثر خودش را از دست می دهد و از آن به بعد برای مافیا قابل مذاکره نیست و در شب با تیر مافیا کشته می شود.

نقش شهروند تیم شهروند

نقش شهروند تیم شهروند :

نقش شهروند ساده کمک به هم تیمی های خود در تشخیص مافیا به درستی است و رای دادن با زرنگی به اعضای مافیاست. او در شب نقش خاصی را ایفا نمی کند و بیشتر به روند بازی و تیم شهروندی در پیروز شدن است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =